Danes je 28.1.2025

Input:

Komentar Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o javnem naročanju (ZJN-3A)

19.3.2018, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 7 minut

14.4 Komentar Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o javnem naročanju (ZJN-3A)

mag. Boštjan J. Turk

Državni zbor je 20. februarja 2018 sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o javnem naročanju (ZJN-3A). Zakon začne veljati trideseti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se bo začel sedem mesecev po uveljavitvi.

ZJN-3A poskuša še v večji meri zagotoviti spoštovanje delovne, socialne in okoljske zakonodaje. To so tudi načela, na katerih naj bi javno naročanje temeljilo, vendar se je v praksi izkazalo, da se še vedno pojavljajo kršitve na tem področju. Zakon uvaja nove varovalke, ali bo pri tem uspešen pa bo pokazal čas.

Zakon določa, da se pogodba o izvedbi javnega naročila sklene pod razveznim pogojem, ki se uresniči, če je naročnik seznanjen, da je sodišče s pravnomočno odločitvijo ugotovilo kršitev obveznosti na področju okoljskega, socialnega in delovnega prava s strani izvajalca pogodbe o izvedbi javnega naročila ali njegovega podizvajalca ali če je naročnik seznanjen, da je pristojni državni organ pri izvajalcu pogodbe ali njegovem podizvajalcu v času izvajanja pogodbe ugotovil najmanj dve kršitvi v zvezi s plačilom za delo, delovnim časom, počitki, opravljanjem dela na podlagi pogodb civilnega prava, kljub obstoju elementov delovnega razmerja, ali v zvezi z zaposlovanjem na črno in za kateri mu je bila s pravnomočno odločitvijo ali več pravnomočnimi odločitvami izrečena globa za prekršek. Od seznanitve s kršitvijo in do izteka veljavnosti pogodbe mora biti še najmanj 6 mesecev, v primeru nastopanja s podizvajalci pa tudi, če zaradi ugotovljene kršitve pri podizvajalcu izvajalec ustrezno ne nadomesti ali zamenja tega podizvajalca v roku 30 dni od seznanitve s kršitvijo. Pogodba je razvezana z dnem sklenitve nove pogodbe o izvedbi javnega naročila, naročnik pa mora nov postopek oddaje javnega naročila začeti nemudoma, vendar najkasneje v 30 dneh od seznanitve s kršitvijo. Če naročnik v tem roku ne začne novega postopka javnega naročila, se šteje, da je pogodba razvezana 30. dan od seznanitve s kršitvijo. S tem zakon natančno določa, kdaj pogodba preneha veljati, saj je pred tem nejasno določal le,