14.1 Nova Uredba o zelenem javnem naročanju
Urška Skok Klima
V Uradnem listu RS, št. 51/2017 je bila objavljena Uredba o zelenem javnem naročanju (v nadaljevanju: nova uredba), ki začne veljati 1. januarja 2018.
V skladu z novo uredbo bo zeleno javno naročanje obvezno za 20 predmetov javnega naročanja, pri čemer je zavezujoča dosega cilja, ki ga za posamezni predmet nalaga nova uredba. Nova ureditev zelenega javnega naročanja je oblikovana ob upoštevanju razvoja, napredka in praks v Sloveniji in drugih državah članicah EU. Iz statističnih podatkov za Slovenijo namreč izhaja, da je več kot 40% naročil na podlagi dosedanje ureditve bilo zelenih na prostovoljni bazi in ne zaradi obveznosti iz uredbe, kar kaže tudi na dejstvo, da so naročniki očitno prepoznali prednosti zelenega javnega naročanja.
Tako nova uredba še vedno določa, da je za predmete, ki so v njej navedeni (v novi uredbi jih je 20, za razliko od prejšnje ureditve, kjer jih je bilo 12), zeleno javno naročanje obvezno, ne določa pa več konkretnih obveznih okoljskih zahtev, ki so jih doslej naročniki morali obvezno vključiti v razpisno dokumentacijo ali pogodbo, pri čemer jim stara ureditev ni dopuščala manevrskega prostora in fleksibilnosti. Stara ureditev je tudi pri posameznih elementih določala zahteve, ki po svoji vsebini zaradi napredka in razvoja tudi niso več predstavljala višjega okoljskega nivoja oziroma zelenega javnega naročanja.
Nova uredba pa tako v 4. členu določa, za katere predmete je zeleno javno naročanje obvezno, med spodaj naštetimi predmeti pa so posebej označeni tisti, ki so v novo uredbo dodani na novo in jih v prejšnji ureditvi ni bilo med tistimi, za katere je zeleno javno naročanje obvezno:
-
električno energijo,
-
živila in gostinske storitve, pisarniški papir in higienske papirnate izdelke,
-
elektronsko pisarniško opremo (računalniki, prenosniki, tiskalniki, multifunkcijske naprave itd.),
-
televizorje,
-
gospodinjske aparate, ki se…